Skip to content

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY, se kterými se setkávám v praxi:

I. Co dělat při dlouhodobějších problémech s bolestmi zad, když už nic nepomáhá?

Doporučuje se absolvovat rentgen páteře vestoje (žádanku může vypsat praktik, ortoped, neurolog, nebo rehabilitační lékař) a případně i magnetickou rezonanci. Díky přesným snímkům lze vyloučit závažnější zdravotní problémy, a poté lépe nastavit cvičební plán.

II. Proč je nutné páteř rentgenovat vestoje, a kde se rentgen provádí?

Pouze v reálném zatížení můžeme pozorovat křivku, sklon, a postavení těla. Rentgenování páteře vestoje se stalo běžnou součástí zdravotnických zařízení. V Praze se provádí bez nutnosti objednání například v poliklinice Budějovická, nebo ve FN Motol.

III. Co dělat při podezření na výhřez disku?

Je nutné absolvovat magnetickou rezonanci, která ukáže rozsah případného výhřezu. Objednávky na rezonance se na základě žádanky od lékaře běžně přijímají telefonicky. V jednotlivých pracovištích se však může výrazně lišit doba čekání. Proto se doporučuje obvolat více zdravotnických zařízení, pokud je žádoucí mít snímky rychle. V Praze jsou velmi ochotní například v poliklinice Budějovická. Další cestou je navštívit centrum Spirální Stabilizace na Praze 8, kde je pacientům vysvětleno vše podrobně, a mohou se léčit i pobytově.

IV. Jak dlouho trvá, než se výhřez disku vstřebá?

U některých pacientů může být léčba úspěčná během několika měsíců, u jiných může trvat až rok. Záleží na velikosti výhřezu, a nastavení vhodné léčby.